600 Milyon Dolar Kripto Para Çalan Hackerler Paranın Bir Kısmını İade Etti

600 Milyon Dolar Kripto Para Çalan Hackerler Paranın Bir Kısmını İade EttiGeçtiğimiz günlerde PolyNetwork kripto para borsasından 600 milyon dolar çalan hackerlar, çaldıkları paranın bir kısmını iade etti. Hackerların açıklaması ise hırsızlığı eğlence için yaptıkları yönündeydi.

PolyNetwork isimli merkezi olmayan kripto para borsasından dün 600 milyon dolar çalan hackerlar, çaldıkları paranın 260 milyon dolarını iade etti. Hackerlar paranın tamamını iade etmeleri için kendilerine bağış yapılmasını istiyor.

PolyNetwork Reklamı mı?

Geçtiğimiz Salı günü gerçekleşen bu hırsızlık olayının öncesinde PolyNetwork ismi pek de bilinmiyordu. Çalınan miktarın büyük olmasının ardından PolyNetwork ismi duyuldu ve birçok ülkede bu durum haber yapıldı.

PolyNetwork’a paranın bir kısmının iadesinin yapılması da bu hırsızlık girişinin aslında bir reklam olduğunu insanlara düşündürttü.

”Eğlenme Amaçlı Yaptık”

Soygunla ve para iadeleri ile ilgili bir mesaj da bırakan bilgisayar korsanları saldırının motivasyonunu “eğlence” olarak açıkladı. Korsanlar, kodlarda bir hata tespit ettikten sonra parayı “güvende tutmak için” aldıklarını söyledi. Bilgisayar korsanları, izlerinin sürülemeyeceğini iddia ederek mesajlarını şu ifade ile sonlandırdı: “Karanlıkta kalmayı ve dünyayı kurtarmayı tercih ederim.”

Blockchain güvenlik araştırmacısı SlowMist ise saldırganların dijital izlerini bulduklarını belirtmişti. Blockchain veri platformu Chainalysis ise korsanların 93 milyon doları Ethereum olmak üzere 11 farklı kripto para birimini sabit coinlere dönüştürmek istediğini ve paranın bir kısmını aklamaya çalıştığını tespit etti. SlowMist ve Chainalysis’in araştırmaları ise bunun PolyNetwork reklamı olmadığını düşündürtüyor.

Hırsızlık Girişimleri Artıyor

Kripto güvenlik şirketi CipherTrace‘e göre, bu yıl toplam hack ve hırsızlık kripto saldırılarının yüzde 60’ından fazlasını DeFi’lere gelen saldırılar oluşturdu. Bu rakam, kripto güvenlik şirketi CipherTrace’e göre 2020’de yüzde 20’ydi.

2021’in ilk beş ayında yapılan hırsızlık 2020’nin tamamında yapılan hırsızlık miktarını aştı. İlk beş ayda DeFi’lere yapılan hacklemelerden çalınan para 156 milyon dolar olurken 2020’in tamamında çalınan para 129 milyar dolardı.

Sektörün büyüme hızına bakıldığında hackleme ve hırsızlık girişimlerinin artacağı tahmin ediliyor. Öte yandan aynı oranda önlemlerin de artması bekleniyor.

Etiketler:

Yorum Yap