Bakan Mehmet Şimşek: ‘Bitcoin’den Uzak Durun’

Maliye bakanı mehmet simsekEski Maliye Bakanı yeni dönem kabinenin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten son günlerin popüler konusu Bitcoin’le ilgili olarak uyarı geldi: Şimşek, “Bu spekülasyondan uzak durmalı. Bitcoin fiyatı aniden aşırı derecede yükselebileceği gibi daha sonra çöküşe de geçebilir” açıklamasını yaptı.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre, son dönemlerde yoğun talep gören Bitcoin ile ilgili Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten açıklamalar geldi.

Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Şimşek, “Bitcoin finans tarihinin en büyük balonu olan Lale çılgınlığını geçmiş. Bu spekülasyondan uzak durmalı. Bitcoin fiyatı aniden aşırı derecede yükselebileceği gibi daha sonra çöküşe de geçebilir” ifadelerini kullandı.

1 sene içerisinde %1500’e yakın prim yapan Bitcoin, şu dönemde 16 bin 500 doların üzerinde işlem görüyor.

Piyasa değeri yaklaşık 250 milyar doları geçen Bitcoin, ABD’li telekomünikasyon şirketleri AT&T ve Verizon, uluslararası ilaç firması Pfizer ve yatırım bankacılığı kuruluşu Goldman Sachs gibi globla alandaki dev firmaları geride bıraktı.

“LALE ÇILGINLIĞI” OLAYI NEDİR?

“Lale balonu” ve “lale çılgınlığı” adıyla tarihe geçen olay, 1600’lü yıllarda Hollanda’da meydana geldi. O dönemde, lale soğanı fiyatlarının inanılmaz yükselişi ve ardından sert düşüşü bu şekilde adlandırılmıştı. Son dönemde Bitcoin’de yaşanan ani yükseliş ve inişler de finans çevreleri tarafından lale çılgınlığı ile yaşanan o döneme benzetilerek yatırımcılar uyarılıyor.

Etiketler:

Yorum Yap