Bittrex’e 53 Milyon Dolarlık Para Cezası

Bittrex’e 53 Milyon Dolarlık Para CezasıDünyaca ünlü kripto para borsası Bittrex’e 53 milyon dolarlık para cezası kesildi. ABD Hazine Bakanlığı, belirli ülkelere yönelik yaptırımları ve kara para aklamayla mücadeleye yönelik yasaları ihlal ettiği gerekçeleriyle kripto para borsası Bittrex’e bu cezanın kesildiğini açıkladı.

Dünyaca ünlü kripto para borsası Bittrex, geçtiğimiz günlerde para cezasıyla karşı karşıya kaldı. ABD Hazine Bakanlığı tarafından 53 milyon dolarlık para cezasıyla karşılaşan Bittrex, anlaşma yoluna gitti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bittrex’in Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) ile 24 milyon dolar ve Mali Suçları Araştırma Ağı (FinCEN) ile 29 milyon dolar karşılığında anlaşmaya gittiği aktarıldı.

Kripto Parayı Aklamayı Önleme İhlali

53 milyon dolarlık cezaya çarptırılan Bittrex’in kripto parayı aklamayı önlemediği belirtildi. Yapılan açıklamada OFAC ve FinCEN tarafından yapılan soruşturmalar sonucunda şirketin birden fazla yaptırımı ve kara para aklamayı önlemeye yönelik yasaları ihlalinin tespit edildiği, Bittrex’in Kırım, Küba, İran, Sudan ve Suriye olmak üzere ABD yaptırımlarının uygulandığı bölgelerde bulunan kişilerin 2014-2017’de kripto işlemi yapmak için platformu kullanmalarını engellemekte başarısız olduğu ifade edildi.

Şirketin Şubat 2014’ten Aralık 2018’e kadar etkili bir kara para aklama karşıtı program sürdüremediğinin de tespit edildiğinin altı çizilen açıklamada, Bittrex’in sunduğu ürün ve hizmetlerle ilgili riskleri uygun şekilde ele alamadığı bildirildi.

Son Dönemde Para Cezaları Artıyor

Kripto para borsalarının daha fazla denetlenmesiyle cezaların da arttığı görülüyor. Geçtiğimiz aylarda MASAK ilk kez bir kripto para şirketine ceza vermiş ve Binance’nin 8 milyon TL ödemesini kararlaştırmıştı. Paribu, Bitci ve BTCTürk gibi şirketler de 2022 Şubat ayında cezalardan nasiplerini almıştı. ABD’de BlockFi şirketinin de 100 milyon dolar ceza aldığı geçtiğimiz aylarda açıklanmıştı. ABD’de yine kripto para reklamı yapan kişilere de cezalar uygulanıyor.

Özellikle 2022 yılında bu cezaların arttığı gözlemleniyor. Denetimlerin artması, aynı şekilde cezaların da artması anlamına geliyor. Önümüzdeki yıllarda bu cezaların yine gündemde olması bekleniyor. Yılın son çeyreğinde ceza alan Bittrex’i yeni yılda muhtemelen yeni şirketler takip edecek.

Etiketler:

Yorum Yap