BTK Kripto Para Araştırma Raporunu Yayımladı

BTK Kripto Para Araştırma Raporunu YayımladıBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, geçtiğimiz günlerde kripto para araştırma raporunu yayımladı. Raporda kripto paraların ne için kullanıldığından hangi kripto paraların popüler olduğuna kadar birçok bilgi yer aldı.

Türkiye’de kripto paralara ilgi her geçen gün biraz daha artıyor. Bu ilgi, birtakım araştırmaları da beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz günlerde BTK tarafından yapılan araştırmada kripto paraların kullanım alanından hangi kripto paraların daha çok tercih edildiğine kadar birçok bilgi paylaşıldı.

Ömer Abdullah Karagözoğlu Açıklama Yaptı

Yayımlanan rapor ile ilgili BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu bir açıklama yaptı. Karagözoğlu’nun açıklaması şu şekilde:

“Kripto Para Araştırma Raporu, teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmesi ile önemi gün geçtikçe artan ve her geçen gün daha çok paydaş tarafından geçerli bir ödeme aracı olarak kabul edilmeye başlanan kripto paraların ülkemizi de ilgilendiren yönleri ile incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır”

En Çok Seyahat Alanında Kullanılıyor

BTK’nın yayımladığı raporda kripto paraların Türkiye’de kullanıldığı alanlar paylaşıldı. En çok kullanılan alan ise seyahat. Ayrıca son dönemde emlakçılık sektöründe de kripto paraların kullanıldığı belirtiliyor.

Seyahat ve emlak dışında sosyal medyada da kripto paraların kullanımı artmış vaziyette. Bağış, oyun, dijital yayıncılık ve daha birçok alanda kripto paralar kullanılıyor. Önümüzdeki yıllarda kripto paraların kullanım alanının daha da genişleyeceğini tahmin ediyoruz. Bu da sektöre Türkiye’deki bakış açısını biraz daha değiştirecek.

En Çok Tercih Edilen Kripto Para Bitcoin

Araştırmada kripto paraların kullanılma oranına göre de listelendiği görüldü. Bu kripto paralar arasında en çok tercih edilen tahmin edildiği üzere Bitcoin. Bitcoin’i Ethereum takip ediyor. Bu iki kripto parayı muhtemelen bankacılık sektöründe de kullanılması sebebiyle Ripple takip etmekte. Listede; EOS, Litecoin, Monero gibi kripto paralar da yer alıyor.

Türkiye’deki borsaların daha fazla kripto paraya yer vermesi bu noktada ilerleyen yıllarda bir hareketlilik olmasını sağlayacak. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda benzer bir araştırma yapılması durumunda farklı kripto paraları listede göreceğiz.

Etiketler:

Yorum Yap