FBI’dan Kripto Para Dolandırıcılığı Uyarısı

FBI’dan Kripto Para Dolandırıcılığı UyarısıDünyanın dört bir yanında devam eden kripto para dolandırıcılığı sorunu FBI’in gündeminde. Geçtiğimiz günlerde FBI’dan kripto para dolandırıcılığı uyarısı yapıldı ve dolandırıcıların ABD’li olup yurtdışında yaşayan vatandaşları hedeflediği belirtildi.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) vatandaşları son dönemde gündemdeki yeni kripto para dolandırıcılık türü hakkında uyardı.

FBI tarafından geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir bildiride, kripto paralar özelinde ortaya çıkan Güneydoğu Asya merkezli yeni dolandırıcılık türüne yer verildi. Yapılan açıklamada, piyasada dolaşımda olan bazı kötü niyetli iş ilanlarının ABD’de yaşayan veya ABD vatandaşı olup yurt dışında yaşayan kişileri hedef aldığı vurgulandı.

Uyarıda hedeflediği kitleyi Güneydoğu Asya’ya yeni iş fırsatları için davet eden dolandırıcıların, ikna ettikleri bu kişileri alıkoyduğuna ve çeşitli manipülasyonlarla bu kişilerin kripto varlıklarına el koydukları belirtildi. Kripto parası olmayan kurbanlara ise itibari para varlıklarını kriptoya çevirip aktarılması için baskı uygulanıyor.

Bu Dolandırıcılık Şekli Adam Kaçırmayla Aynı

Adam kaçırma suçu şeklinde nitelendirilen bu dolandırıcılık şekli her sınıftan insanı hedef alıyor. Açıklamanın detaylarında, dolandırıcıların hedef kitlesinin çağrı merkezi çalışanlarından güzellik salonu teknisyenlerine kadar geniş kapsamlı olduğu ifade edildi. FBI’dan konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

“Dolandırıcılar, mağdurlara seyahat ücretleri ve oda ve yemek ücreti kisvesi altında borçlar yüklemekte ve mağdurların artan borçlarını ve yerel kolluk kuvvetlerinden duydukları korkuyu fırsat bilerek mağdurları kontrol etmektedir. Ayrıca dolandırıcılar, sosyal medyada ve çevrimiçi istihdam sitelerinde sahte iş ilanları yayınlayarak istihdam dolandırıcılığı planlarında özellikle Asya’daki mağdurları hedef almaktadır. Bu dolandırıcılık planları, teknik destek, çağrı merkezi müşteri hizmetleri ve güzellik salonu teknisyenleri gibi çok çeşitli fırsatları kapsamaktadır.”

FBI Geçmişte de Uyarılar Yapmıştı

Kripto para dolandırıcılığı hakkında uyarılarda bulunan FBI, geçmişte de bu uyarılarla gündeme gelmişti. Özellikle kripto para ATM’leri hakkında uyarılarda bulunan FBI, bu noktalardan çekim yapan kullanıcıların dolandırıcılıkla karşı karşıya gelebileceğini kamuoyuyla paylaşmıştı.

Kripto para dolandırıcılık girişimlerinin önümüzdeki dönemde de devam etmesi bekleniyor. Farklı çeşitlerde dolandırıcılık girişimleri gündemi meşgul edeceğe benziyor.

Etiketler:

Yorum Yap