Hazine ve Maliye Bakanlığı Kripto Para Borsalarından Kullanıcı Bilgilerini İstedi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kripto Para Borsalarından Kullanıcı Bilgilerini İstediHazine ve Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerini istedi. Yapılan açıklama sonrasında bu bilgilerin kara para aklama konusunda adım atılmak için istendiği ortaya çıktı.

Kripto paraların değerindeki artış ve birçok kişinin bu sektöre yönelmesi Türkiye’nin bu konuda somut adımlar atmasına sebep oldu. Geçtiğimiz günlerde kripto para vergisinin gündeme geldiği Türkiye’de Nisan ayının ilk günlerinde ise Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerini istedi. İstenilen bilgiler arasında, kripto para borsalarında hesap sahibi olan vatandaşların TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası, SWIFT kodu, kullanıcı unvanı, borsaya kayıt oldukları tarih ve sanal cüzdan numarası da bulunuyor.

Bakanlık Açıklama Yaptı

Bakanlığın bilgileri istemesinin gündeme gelmesi sonrasında ortada her zaman olduğu gibi bir panik meydana geldi. Bakanlık da daha sonrasında konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür. Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit-FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektir.

Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır. MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir. MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.”

Etiketler:

Yorum Yap