İbrahim Kalın Metaverse Hakkında Konuştu

İbrahim Kalın Metaverse Hakkında KonuştuCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, metaverse hakkında konuştu. Çağın artık çok hızlı değiştiğini belirten Kalın, metaverseyi ‘farklı bir gerçeklik’ şeklinde tanımladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı “Zoom” üzerinden canlı yayınlanan İslam Düşünce Enstitüsü (İDE) Bahar Dönemi “Bilgi Tasavvurumuz: Dün ve Bugün” başlıklı açılış konferansında metaverse hakkında konuştu.

“Her Şey Bizi Metaverseye Götürüyor”

İbrahim Kalın konuşmasında her şeyin metaverseye kendilerini götürdüğünü dile getirdi. Kalın’ın metaverse hakkında yaptığı konuşma şu şekildeydi:

“Bugün artık sanal, güçlendirilmiş, karma, genişletilmiş, alternatif gerçeklik derken bütün bunlar bizi metaverseye götürüyor. Bugün varlık kelimesinin yerini gerçeklik kelimesi aldı. Bugün vücuttan değil, realiteden bahseder hale geldik. Realite, gerçeklik olarak ifade ettiğimiz bu kavram ise son derece elastik, her şekle girmeye uygun bir tasavvuru ifade ediyor. Öyle ki bugün artık sanal, güçlendirilmiş, karma, genişletilmiş, alternatif gerçeklik derken bütün bunlar bizi metaverseye götürüyor. Tek bir dünya kavramından çoklu dünyaların olduğu sonsuz evren tasavvuruna geçmişken, şimdi bir başka gerçeklik tanımı metaverse ile karşı karşıyayız.

Metaverse ve ötesine geçeceğimiz bir çağda biz, alemi hayal hakikat gerçeklik ve bilgi arasında ilişkiyi nasıl inşa ederiz? Bu konuda İslam düşüncesinin önereceği bir takım bilgiler var mıdır? 21. yüzyıldaki varlık ve bilgi yolculuğumuza istikamet kazandıracak bir üst metafelsefeye ihtiyacımız var. Bütün bunları toparlayacak bir metafelsefeyi inşa edebilir miyiz? Bunun için yeni enstrümanlar neler olmalıdır? Bunu da bir soru şeklinde ortaya koymak istiyorum.

Değişimin hızı artık o kadar arttı ki geçmişte yüz yılda yaşanan değişimleri artık on yıllarda yaşıyoruz, on yıllarda yaşanan değişimleri ise birkaç yılda yaşar hale geldik. Bu inşa edilen yeni kavramlar dünyamızı giderek daha da şekillendiren araçlar haline gelecek. Burada insanlık olarak çok önemli bir dilemma ile karşı karşıyayız. Artık kendi elimizle ürettiğimiz araçların, teknolojilerin, enstrümanların esiri haline gelmeye başladık. Modern teknoloji bizi hızla yabancılaşmaya iten bir boyuta sahip. Bunlar üzerinde düşünmemiz gerekiyor.”

Etiketler:

Yorum Yap