ING’ye Göre Kripto Paralar Popüler Tasarruf Araçlarından Biri Oldu

ING BankTürkiye’deki başarılı bankalardan ING, geçtiğimiz günlerde bir araştırma yayımladı. Bu araştırmaya göre Türkiye’de tasarruf aracı olarak kripto paralar kullanılmaya başlandı.

Kripto paraların her geçen gün biraz daha popüler olduğu ve artık neredeyse herkesin kripto paralar hakkında ama az ama çok bir fikri olduğu biliniyor. Bu kripto paralarla ilgili yapılan araştırmaların sayısı da her geçen gün biraz daha artıyor. Geçtiğimiz haftalarda ING, Türkiye’de tasarruf araçlarıyla ilgili bir araştırma yaptı. Kripto paralar Türkiye’deki yatırımcıların en çok tercih ettiği 5’inci tasarruf aracı oldu.

En Fazla Yükselen Tasarruf Aracı Kripto Paralar

Tasarrufu olanların tasarruf aracı tercihlerinde bakıldığında ise, 2021 ikinci çeyrekte en çok tercih edilen tasarruf aracı yüzde 21 ile bireysel emeklilik fonları ve yastık altı altın ve nakit olurken, onları yüzde 14 ile sistem içi altın takip etti.

Araştırmaya tasarruf aracı olarak ilk kez bir önceki çeyrekte dahil edilen kripto para birimleri ise ikinci çeyrekte 5 puan ile en fazla yükselen tasarruf aracı oldu. İlk çeyrekte listeye yüzde 5’lik oran ile 7’nci sıradan giren kripto para birimleri, bu çeyrekte yüzde 10’a yükselirken, TL Vadeli Hesap ile birlikte 5. sırayı aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ING Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kırmızı, salgın döneminin, tasarruf etme alışkanlıklarında önemli etkileri olduğunu belirtti.

Yakın gelecekte tasarruf etmeyi planlayanların son 5 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının tasarruf alanında farkındalığın yükseldiğine işaret ettiğini aktaran Kırmızı, çocukları için tasarruf edenlerin gerekçeleri arasında ‘çocuklarımın geleceğine yatırım’ kriterinin ilk sırada yer almasının da ebeveynlerin tasarrufa uzun vadeli bir plan olarak baktığını gösterdiğini kaydetti.

Araştırmada kripto paralarla birlikte tasarruf edemeyenlerin istatistiği de dikkat çekti. Araştırmaya katılıp tasarruf etmeyen kişilerin %80’i tasarruf edecek kadar bir gelire sahip olmadığını dile getirdi.

Etiketler:

Yorum Yap