John McAfee İspanya’da Tutuklandı

John McAfee İspanya’da TutuklandıTeknoloji ve kripto para dünyasının sıra dışı isimlerinden John McAfee, İspanya’da tutuklandı. McAfee’nin tutukluluk gerekçesi ise vergi kaçırması.

Kripto para dünyasında sıra dışı işlerle gündeme gelen ve sık sık kripto paraların geleceğiyle ilgili tahminlerde bulunan John McAfee, geçtiğimiz günlerde İspanya’da tutuklandı. Yaklaşık 4 yıl boyunca vergi ödemediği iddia edilen McAfee’nin hapis cezası alabileceği konuşuluyor.

2014-2018 Yılları Arasında Vergi Ödemedi

CNN tarafından aktarılan haberde, iddianameye göre McAfee’nin kripto para birimlerini tanıtmaktan, danışmanlık yapmaktan, konuşmalar yapmaktan ve hayat hikayesinin haklarını bir belgesel için satarak 2014 ve 2018 yılları arasında milyonlarca gelir elde etmesine rağmen dört yıl boyunca vergilerini vermediği iddia edildi. İddianamede, John McAfee’nin gelirini banka hesaplarına ve başkalarının adına kripto para birimi hesaplarına ödeyerek vergi kaçırdığı ifade ediliyor. Ayrıca McAfee’nin bir yat da dahil olmak üzere mülk ve varlıkların sahipliğini gizlemek için başkalarının isimlerini kullandığı iddia edildi.

5 Yıla Kadar Hapis Cezası Alabilir

Sıra dışı isimlerden John McAfee’nin ne kadar vergi borcu olduğu belirtilmedi. Bununla birlikte savcılar, 15 Haziran iddianamesinin McAfee’nin iade edilmeyi beklediği İspanya’da tutuklanmasının ardından açığa çıkarıldığını söyledi. İddianameye göre McAfee, mahkum edilirse, her vergi kaçakçılığı için en fazla beş yıl hapis ve sahte vergi beyannamesi için en fazla bir yıl hapisle karşı karşıya. İddianameye göre, McAfee ayrıca denetimli serbest bırakılma, iade ve 350.000 doların üzerinde para cezası ile de karşı karşıya kalabilir.

Ünlü siber güvenlik kralı, pazartesi günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan gelen dava ile sarsıldı. ABD SEC, teklifleri yayımlayan şirketler tarafından tanıtımları için kendisine ödeme yapıldığını ve Twitter’da bazı kripto paralar için ICO yaparak milyonlar kazanmakla suçladı. SEC ayrıca McAfee için “birkaç ICO’da yanlış bir şekilde yatırımcı ve/veya teknik danışman olduğunu iddia etti” dedi. Şikayete göre, “McAfee’nin tweetlerine tarafsız yatırım tavsiyesi süsü verilmiş tanıtım ücretleri ödendi”.

Etiketler:

Yorum Yap