Kraken Kripto Para Borsası Banka Sözleşmesi Aldı

Kraken Kripto Para Borsası Banka Sözleşmesi AldıDünyanın önde gelen kripto para borsalarından Kraken, Wyoming Eyaletinden banka onayı aldı. Böylece ABD tarihinde banka sözleşmesi alan ilk dijital varlık şirketi oldu.

Başarılı kripto para borsalarından Kraken, 2011 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında kripto para alım satım işlemi yaptırıyor. Türkçe dil desteği de bulunan şirketi Türkiye sınırları içerisinden de kullanabiliyorsunuz. Bununla birlikte başarılı şirket geçtiğimiz günlerde ABD’de banka sözleşmesi alarak dikkatleri üzerine çekti.

Kraken Financial, ABD müşterilerinin dijital varlıklar ve ulusal para birimleri arasında sorunsuz bir şekilde bankacılık yapmasını sağlayacak.

Birkaç saat önce Kraken kripto borsası, ABD’nin Wyoming Eyaleti’nden bir banka sözleşmesi aldığını duyurmuştu. Bunun anlamı, Kraken’in ABD’de eyalet ve federal yasalar kapsamında tanınan bir banka sözleşmesini alan ilk dijital varlık şirketi olmasıdır.

Wyoming, banka tüzüğü aracılığıyla, Kraken’in, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir banka gibi düzenlenecek olan, uygun bir şekilde “Kraken Financial” olarak isimlendirilen, dünyanın ilk Özel Amaçlı Saklama Kurumunu (SPDI) oluşturmasına izin verecek.

Banka Sözleşmesinin Anlamı Ne?

Kraken’in aldığı banka sözleşmesi, kripto paralarla gündelik hayatın biraz daha iç içe geçmesini sağlayacak. Bir başka deyişle; bankada yapabildiğiniz her şeyi alınan bu lisans sayesinde Kraken’de kripto paralarla yapabileceksiniz. Amerika’daki müşterilerine kolaylık sağlayan Kraken; faturaların kripto para ile ödenmesi, kripto para ile maaş alınması ve benzeri konularda dikkat çekecek.

Kraken CEO’su banka sözleşmesine Wyoming’de başvurmaları hakkında da açıklamalarda bulundu. David Kinitsky tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Felsefemiz ve değerlerimizle bu kadar uyumlu bir durumda çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Wyoming, düşünceli bir düzenlemenin FinTech şirketleri için yeniliği nasıl tetikleyebileceğinin nadir ve parlak bir örneğidir.”

İlerleyen dönemlerde Türkiye’de bu şekilde bir hamle olur mu bilinmez ama bu tarz hamlelerin kripto para sektörünün gelişmesine yardımcı olduğu aşikar. Türkiye’de de bazı bankaların kripto para sektörüne sıcak baktığı biliniyor. Borsalardan doğrudan bir hamle gelmese de mevcut bankaların kripto paraları daha işlevsel hale getirmesi bekleniyor.

Etiketler:

Yorum Yap