Kripto Para Dolandırıcısı 1 Yıl 1 Gün Hapis Cezasına Çarptırıldı

Centra Tech kartı25 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığının arkasındaki isim, 3 yıl denetimli serbestlikle birlikte 1 yıl 1 gün hapis cezasına çarptırıldı. Yetkililer, dolandırıcının sahip olduğu kripto paralara da el koydu.

Dünyanın dört bir yanında yaşanan kripto para dolandırıcılığında geçtiğimiz günlerde enteresan bir durum yaşandı. Dijital tokenlerle yatırımcıları 25 milyon dolar dolandıran RJ, 1 yıl 1 gün hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu.

MasterCard ve VISA ile Ortaklık Kurulduğu Söylendi

1 yıl 1 gün hapis cezasına çarptırılan RJ daha önce, Centra Tech tarafından bir ilk coin teklifi (ICO) yoluyla çıkarılan dijital tokenlerle bağlantılı olarak “menkul kıymet dolandırıcılığı ve elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmaktan” suçlu bulundu.

34 yaşındaki ve eş sanıkları Sohrab Sharma ve Raymond Trapani, Temmuz 2017’de Centra Tech’i kurdular. Şirketleri, “Centra Card” adı verilen bir banka kartı da dâhil olmak üzere kripto para ile ilgili finansal ürünler sunduğunu iddia ettiler. DOJ, sözde kullanıcıların Visa veya Mastercard ödeme kartlarını kabul eden kuruluşlarda kripto para birimi kullanarak alışveriş yapmalarına olanak sağladığını söyledi.

Sanıklar yatırımcılardan kayıtsız menkul kıymetler olarak kabul edilen centra tokenlerini satın almalarını istedi. Centra Tech’in etkileyici kimlik bilgilerine sahip deneyimli bir yönetici ekibine sahip olduğu, lisanslı Centra Kartları çıkarmak için Bancorp, Visa ve Mastercard ile ortaklıklar kurduğu ve 38 eyalette para aktarıcısı ve diğer lisanslara sahip olduğu da dâhil olmak üzere çok sayıda yanlış iddiada bulundular.

Gerçekte Visa veya Mastercard ile herhangi bir ortaklık yoktu ve Centra Tech’in bu eyaletlerden bazılarında lisansları yoktu.

Mayweather Reklamlarda Kullanıldı

RJ, bunun yanında birçok ünlü ismi, haberleri olmadan reklam filmlerinde kullandı. Bunlardan biri Floyd Mayweather’dı. Diğer isim ise DJ Khaled’di. Bu isimler kendilerinden onay alınmadığını ifade ettiler.

RJ, hapis cezasına ek olarak, üç yıl denetimli tahliye cezasına da mahkûm edildi. Ayrıca, 347.000 dolar ve dolandırıcılıkla satın alınan bir Rolex saati elinden alındı.

Etiketler:

Yorum Yap