Macaristan’da Kripto Para Vergisi Düşüyor

Macaristan’da Kripto Para Vergisi DüşüyorDünyanın dört bir yanında kripto para vergisi üzerine çalışmalar yapılırken, kripto para yatırımcılarını sevindiren haber Macaristan’dan geldi. Covid-19 salgını sonrası daha rekabetçi kalmak isteyen Macaristan’ın kripto para vergisini %30’dan %15’e çekmeye hazırlandığı belirtildi.

Birçok ülkede kripto para yatırımcılarını olumsuz etkileyecek bir vergi konusu gündemde. Bu sektörü vergilendirmeyen her ülke, kripto paralardan kazanç elde etmek için vergi çalışmalarına başlıyor. Macaristan ise mevcut vergiyi indirme yönünde bir çalışma yapacağını açıkladı.

Macaristan’daki kripto para yatırımcıları, Covid-19 salgınının ardından orta Avrupa ülkesini daha rekabetçi hale getirmeye çalışıyor. Bu yüzden çok yakında büyük bir vergi indirimi elde edebilirler.

%50 Oranında İndirim Gündemde

Maliye Bakanı Mihály Varga, hükümetin teşvik programını ana hatlarıyla açıkladı. Covid-19 sonrası yardım çabalarının bir parçası olarak, milletvekilleri kripto para birimi ticaretindeki vergileri %30,5’ten %15’e indirmek istiyor. Böyle bir hareket, Macaristan’ı kripto bazlı sermaye kazancı vergileri açısından çok daha rekabetçi bir yetki alanı haline getirebilir.

Kripto para birimi düzenlemeleri Macaristan’da yeterince geliştiğini söylemek kolay değil. Bununla birlikte dijital varlıkların alım satımı vergilendirme açısından “diğer gelirler” olarak sınıflandırılıyor. 2017 boğa piyasasının zirvelerinde yükseldikten sonra, Macaristan’daki kripto para birimi ticareti diğer ülkelere kıyasla oldukça mütevazı kalıyor. Ancak 2021’in başından bu yana net bir artış gözlemlendi. Vergi indiriminin kesinleşmesi durumunda kripto paralara ilginin daha da artacağı tahmin ediliyor.

Vergi Net Çözüm Değil

Macaristan’da vergilerin ardından kripto paralara ilgi biraz daha düşmüştü. Son indirimin gerçekleşmesi bu ilginin tekrar artacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte kripto paraları vergiye tabi tutmak isteyen ülkelerin de konuyu detaylı bir şekilde irdelemesi gerekiyor.

Türkiye’de son dönemde en çok konuşulan kripto para vergilerinin gerçekleşmesi muhtemelen Türkiye’de de kripto para sektörüne duyulan ilginin azalması anlamına gelecek. Öte yandan artan dolandırıcılık vakaları da bir düzenlemenin gerektiğini ortaya koyuyor. Bu sebeple sektörün tüm bileşenleri ile ortak hareket edilerek bir mutabakata varılması ve bu şekilde adımlar atılması gerekiyor. Aksi takdirde vergilendirmenin sektörün canlılığını yok etmesi kaçınılmaz.

Etiketler:

Yorum Yap