Ripple Davası Ripple’ın Kripto Para Borsalarından Çıkmasına Sebep Oldu

Ripple Davası Ripple’ın Kripto Para Borsalarından Çıkmasına Sebep OlduKayıt dışı satışla suçlanan Ripple, 22 Şubat tarihinde mahkeme huzuruna çıkacak. Davanın sonucunu beklemeyen birçok kripto para borsası Ripple’ı borsa listelerinden çıkardı. Bu durum 2020 yılının son döneminde Ripple değerinin %50 azalmasına sebep oldu.

Kripto para borsası Bittrex, Ripple davası sonrasında XRP işlemlerini durduracağını açıkladı. ABD merkezli bir borsa olan Bittrex; Coinbase ve OKCoin’in ardından XRP’yi delist eden üçüncü Amerikan borsası oldu.

SEC’nin Ripple’ı kayıt dışı satışla suçlamasının ardından taraflar arasındaki davanın tarihi 22 Şubat olarak açıklandı. Bazı kripto para şirketleri bu davanın sonucunu beklemeden harekete geçmeye başladı. Bunların arasına katılan Bittrex; 15 Ocak 2021 tarihinde XRP’yi delist edeceğini duyurdu. Bu tarihte Ripple ile ilgili tüm işlemleri borsadan çıkarılacağı belirtildi.

Şirketimizi Koruyacağız

XRP’yi menkul kıymet olarak tanıyan SEC, Ripple’ı 1.3 milyar dolar değerinde kayıt dışı menkul kıymet satmakla suçladı. Davalı taraf arasında Ripple’ın yanı sıra iki Ripple kurucusu Brad Garlinghouse ve Chris Larsen yer aldı. 22 Şubat 2021 tarihli davanın New York’ta görüleceği ifade edildi.

Ripple 29 Aralık tarihli duyurusunda bunun sadece şirkete karşı değil kripto para sektörüne karşı yapılmış bir saldırı olduğunu açıkladı. Ripple yöneticileri, “Şirketimizi koruyacağız.” mesajı verdi.

Ripple Yatırımcıları Tedirgin

Ripple’ın bu dava sürecinin Ripple fiyatını nasıl etkileyeceği fazlasıyla merak ediliyor. Genel olarak Aralık sonuna kadar %50 oranında değer kaybının olması, bunun ilerleyen dönemlerde de devam edebileceğini düşündürttü. Bununla birlikte Bittrex’in Ripple’ı listeden çıkarması astronomik bir değer kaybına sebep olmadı.

Bittrex borsasının %5.4‘lük hacmini oluşturan XRP bu haber sonrasında fiyat olarak sert tepki vermedi. 0.21 dolardan işlem gören XRP açıklama sonrasında da yine aynı değerden fiyatlanmaya devam etti. XRP 23-30 Aralık tarihleri arasında %50’den fazla değer kaybetti. Önümüzdeki 2 ayın Ripple için kritik geçeceği ve yatırımcıları amiyane tabirle diken üstünde tutacağı görülüyor.

Etiketler:

Yorum Yap