Rus Borsası Binance Üzerinden Kara Para mı Akladı?

Rus Borsası Binance Üzerinden Kara Para mı Akladı?Rus kripto para borsası Bitzlato’nun Binance üzerinden kara para akladığı iddia edildi. Şirketin Binance’e 4 yılda toplam 346 milyon dolarlık BTC aktardığı belirtildi.

Son dönemde kripto para piyasasında gündem yine kara para aklama. Birçok şirketin adının geçtiği kara para aklama işlemine Binance’in de adı karıştı. Reuters tarafından sunulan bir habere göre veri ve analitik firması Chainalysis, Binance ve Bitzlato arasındaki Bitcoin transferinin geçtiğimiz dört senelik zaman dilimi içerisinde 205 binden fazla işlemle 346 milyon dolara yakın olduğunu ortaya koydu.

En Çok İşlem Binance ile Yapılmış

ABD Adalet Bakanlığı tarafından 18 Ocak günü soruşturma açılan Bitzlato’nun işlem hacmine bakıldığında Binance en büyük “karşı taraf” şeklinde nitelendirilmişti. Binance’in ardından darknet pazarı Hydra ve Rusya merkezli olduğu iddia edilen saadet zinciri “TheFiniko” yer alıyor. On-chain verilerine dayandırılan haberde ikinci ve üçüncü sırada yer alan platformlara kaç milyon dolarlık transfer yapıldığına yer verilmedi.

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı finansal suçlarla mücadele birimi FinCEN’in kripto para borsası Bitzlato’yu 700 milyon dolarlık varlığı aklamakla suçladığı göz önünde bulundurulunca Binance’e aktarılan miktarın toplam hacmin neredeyse yarısı olduğu dikkat çekti.

Bir Binance sözcüsü konu ile ilgili olarak Reuters’e verdiği demeçte, Binance’in Bitzlato soruşturmasında yardım sağlamak için uluslararası kolluk kuvvetlerine gerekli tüm önemli bilgileri sağlandığını ve iş birliği içinde çalışmayı taahhüt ettiklerini dile getirirken işin doğası gereği daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Bitzlato Kurucusu Tutuklandı

Gelişmelerin ardından Europol tarafından bir açıklama yapıldı. Bu açıklamayla Bitzlato kurucusunun tutuklandığı kamuoyuyla paylaşıldı. Anatoly Legkodymov‘un da bulunduğu 5 kişinin tutuklanmasının yanı sıra suç kaynaklı olduğu tespit edilen 19 milyon dolardan fazla kripto paraya el konulduğu beyan edildi.

Soruşturmada kolluk kuvvetleriyle iş birliği içinde bulunan Binance’in bir ceza ile karşı karşıya kalıp kalmayacağı henüz bilinmiyor. Öte yandan olası bir cezanın kripto para piyasasını ne yönde etkileyeceği de fazlasıyla merak ediliyor.

Etiketler:

Yorum Yap