Tokat’ta Kripto Para Madenciliği Yapan Kişinin Cihazlarına El Konuldu

Tokat’ta Kripto Para Madenciliği Yapan Kişinin Cihazlarına El KonulduTokat’ta yaşayan bir kişinin yurt dışından kaçak olarak kripto para madenciliği cihazları getirdiği tespit edildi. Yapılan operasyon sonunda ilgili kişi yakalandı ve tüm cihazlara el konuldu.

Tokat Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir kişinin yurt dışından kaçak olarak getirdiği cihazlarla evinde kripto para ürettiğini belirlemesi üzerine operasyon düzenledi

Tokat’ta kripto para madenciliğinde kullanılan ve piyasa değeri 650 bin TL olan kaçak cihazlar ele geçirildi, 1 şüpheli gözaltına alındı.

Tokat Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir kişinin yurt dışından kaçak olarak getirdiği cihazlarla evinde kripto para ürettiğini belirlemesi üzerine operasyon düzenledi. Jandarma ekipleri şahsın evinde yaptığı aramada, 6 anakart, 7 ram, 6 işlemci, 6 güç kaynağı, 16 ekran kartı, 6 bellek, 21 soğutucu fan, 2 ining RİG Sistemi, 1 bilgisayar kasası, farklı modellerde 4 harddisk, 2 ekran kartı slotu, 1 cep telefonu, 1 hafıza kartı ve 1 sim kartı ele geçirildi. Ele geçirilen cihazların gümrük kaçağı olduğu ve piyasa değerinin de yaklaşık 650 bin TL olduğu bildirildi.

Gözaltına alınan şüpheli ile ilgili adli işlemlerin yetkili makamlar kontrolünde devam ettiği bildirildi.

Asıl Sebep Kaçakçılık

Son dönemde Türkiye’deki ekran kartı fiyatları önemli oranda arttı. Dolayısıyla 1000 TL seviyesindeki bir ekran kartı bile 7000 – 10000 TL fiyat aralığından satılıyor. Hal böyle olunca kripto para için kullanılan ekran kartlarında da kaçakçılık yoluna gidiliyor.

Dolayısıyla kripto para üretiminde kullanılan ekran kartları genel itibariyle kaçak yollarla ülkeye sokulmuş cihazlar oluyor. İşte yapılan baskının asıl sebebi de bu. Yani kaçakçılık. Bununla birlikte aynı sebepten ötürü kripto para madenciliğinde kullanılan ekran kartlarına da el konuluyor. Tokat’ta yapılan baskının detaylarını incelediğinizde başlatılan soruşturma ve işlemlerin kaçakçılık üzerine şekillendirildiğini görebilirsiniz. Eğer Türkiye’den satın aldığınız vergisini ödediğiniz bir ekran kartıyla madencilik yapıyorsanız sorun yok demektir. Ancak buranın Türkiye olduğunu ve bir anda suçlu konumda kendinizi bulacağınızı da unutmamanız gerekiyor.

Etiketler:

Yorum Yap