Türkiye Merkezli Şirketler İran’da Kripto Para Madenciliği Yapıyor

Türkiye Merkezli Şirketler İran’da Kripto Para Madenciliği Yapıyorİran Ticaret Odası Başkanı Mecid Rıza Hariri; Türkiye, Çin, Polonya ve Hindistan merkezli kuruluşların İran’da kripto para madenciliği yaptıklarını açıkladı. Gümrük kayıtlarına göre ülkeye milyonlarda dolar değerin madenci girişi oluyor.

Tejarat News tarafından geçen hafta aktarılan bilgilere göre İran, Venezuela ile birlikte Bitcoin ve kripto para madenciliği yapmak için en uygun ülkeler arasında yer alıyor.

İran Ticaret Odası Başkanı Hariri’nin açıklamalarına yer verilen habere göre şu ana dek Türkiye, Çin, Hindistan ve Polonya merkezli bazı işletmeler, İran Enerji Bakanlığından aldıkları lisanslar ile ülkenin çeşitli bölgelerinde aktif olarak madencilik yapmayı sürdürüyor.

Cezbeden Şey Düşük Elektrik Fiyatı

Hariri, ülkedeki kripto para madencilerinin günlük elektrik tüketiminin 300MW düzeyinde olduğunu tahmin ederken, Enerji Bakanlığının tahmini 2.000MW’ye kadar çıkabiliyor.

Kripto para madencilerinin İran’ı tercih ediyor olmasının başlıca iki sebebinin, riyaldeki devalüasyon ile ülkedeki elektrik fiyatlarının ucuz olması olduğu düşünülüyor. İran, ülkede Bitcoin madenciliği yapan yabancı şirketlere normalden daha pahalı bir tarifeden elektrik sağlıyor fakat bu şirketlerin, buna rağmen “kendi ülkelerinde ödeyeceklerinin üçte biri kadar” para ödedikleri belirtiliyor.

Blockchain analiz şirketi Elliptic tarafından paylaşılan bilgilere göre günümüzde Bitcoin madenciliğinin %4,5’i, İran’da gerçekleşiyor. Ülke genelinde yürütülen madencilik faaliyetlerinin, ülkeye 1 milyar dolar değerinde gelir sağlayabileceği kaydediliyor.

10 Milyon Dolarlık Miner Yollandı

Geçtiğimiz günlerde İran kaynaklı bir habere göre şu ana kadar gümrük yoluyla İran’a girmiş 20.000 civarında madencilik ekipmanı bulunuyor. Toplam ağırlığı 15.2 ton olan cihazların değeri, 10.2 milyon dolar olarak hesaplanıyor.

Geçmiş yıllarda gümrükten girmiş bazı madencilik ekipmanları için özel bir kayıt oluşturulmadığı, Gümrük Müdürlüğünce paylaşılmış sayıların her çeşit madencilik ekipmanını kapsamadığı ve ülkeye kaçak şekilde sokulmuş ekipmanlara dair resmi bir bilgi bulunmadığı aktarılıyor.

İran’da hükümet, yaz boyunca elektrik talebini karşılayabilmek adına ülkedeki madencilere 4 aylık bir çalışma engeli getirmişti.

Etiketler:

Yorum Yap